SANTUOKOS NUTRAUKIMAS PAPRASTAI IR GREITAI

Kaip kuo greičiau nutraukti santuoką? Šis klausimas vienas dažniausių, kuriuos užduoda klientai, jeigu jiems būtina nutraukti santuoką. Mano atsakymas paprastai būna ar tikrai dvi pusės ryžtingai nusprendė tokią santuoką nutraukti ir ar santuokos nebėra galimybės išgelbėti.

Ir visgi, koks būdas greičiausiai ir lengviausiai nutrauki santuoką tarp sutuoktinių. Vienareikšmis ir neabejotinas atsakymas, tai santuokos nutraukimas bendru pareiškimu. Paprastai tariant, abu sutuoktiniai sutinka su santuokos nutraukimo sąlygomis ir abu sutuoktiniai pasirašo advokato paruoštus santuokos nutraukimo dokumentus. Žinoma būna atvejų, kai šalys dėl tam tikrų sąlygų, tarkim turto, vaikų išlaikymo, nesutaria, tačiau ši tema kitam straipsniui. Taip pat santuokos bendru sutarimu nutraukti nėra galimybės, jeigu nuo santuokos sudarymo nėra praėję daugiau nei vieneri metai (LR CK 3.51 str. 1 d. 1 p.).

Taigi šalys nutarusios skirtis bendru sutarimu prieš tai turi draugiškai aptarti santuokos nutraukimo sąlygas. Sutuoktiniai privalo apsitarti ir pasidalinti pinigines lėšas bankų sąskaitose, taip pat kilnojamąjį turtą (transporto priemonės, baldai ir t.t.). Sutuoktiniai privalo apsitarti, kaip dalinsis nekilnojamąjį turtą (namai, būtai, žemės sklypai ir t.t.). Taip pat sutuoktiniai privalo nuspręsti, pas kurį tėvą po santuokos nutraukimo gyvens jų nepilnamečiai vaikai, jeigu pora vaikų susilaukė. Be abejo, tokiu atveju sutuoktiniai turėtų aptarti ir koks vaiko išlaikymas bus skiriamas to tėvo pas kurį vaikas negyvens (paprastai vaikui skiriama pusė MMA, kiekvieną mėnesį). Taip pat sutuoktiniai turi teisę aptarti ir bendravimo su vaiku klausimą, jeigu konkrečios bendravimo su vaiku tvarkos nori. Dar vienas svarbus klausimas, kurį turi aptarti sutuoktiniai, tai turimos paskolos. Sutuoktiniai turi nuspręsti ar skola po santuokos nutraukimo bus vieno iš sutuoktinių asmeninė prievolė ar prievolė liks solidari abiejų sutuoktinių prievolė. Verta pastebėti, kad tam, jog prievolė būtų pripažinta viena iš sutuoktinių asmenine prievole, tokiai sąlygai privalo pritarti ir tos prievolės kreditorius. Taip pat turi būti aptartos ir kitos sąlygos, tai pavardės keitimas, vienas kito išlaikymas ir pan.

Taigi sutuoktiniai aptarią pirmiau paminėtas sąlygas jau yra pasiruošę lankytis pas advokatą, jog būtų paruošti tinkami dokumentai dėl santuokos nutraukimo bendru sutarimu. Dokumentai, kuriuos klientas turi atnešti advokatui dėl santuokos nutraukimo paprastai yra, pareiškėjų asmens tapatybės kortelės, santuokos liudijimas, vaikų gimimo liudijimų kopijos ir paskolų sutarčių kopijos. Visus kitus dokumentus advokatas turi galimybę gauti savarankiškai savo kliento vardu.

Gavus pirmiau paminėtus dokumentus, visus santuokos nutraukimo dokumentus suruošiu per vieną ar dvi darbo dienas ir klientams perskaičius ir pasirašius, viską pateikiu teismui per elektroninę teismų sistemą. Klientui nebūtina dokumentų siųsti paštu pačiam, savarankiškai. Po to 30 dienų laukiame teismo sprendimo dėl santuokos nutraukimo ir viskas santuokos nutraukimo procesas baigtas.

Taigi didžiausi pliusai dėl santuokos nutraukimo bendru sutarimu. Visų pirma teismas tokią santuoką nutraukia per 30 dienų, nuo dokumentų pateikimo teismui dienos (LR CPK 540 str. 2 d.). Tai yra pakankamai trumpas terminas, kadangi nutraukiant santuoką dėl kaltės, teisminis procesas gali užtrukti nuo pusės metų iki vienerių metų ar net ilgiau. Taip pat tokį procesą mes prašome nagrinėti rašytinio proceso tvarka (LR CPK 540 str. 1 d.). Paprastai tariant, nutraukiant santuoką bendru sutarimu nėra rengiami posėdžiai, todėl klientui nereikia už juos papildomai mokėti. Taip pat tokiuose posėdžiuose dalyvauti. Dar vienas labai svarbus pliusas nutraukiant santuoką bendru sutarimu, yra tai, jog nereikia mokėti žyminio mokesčio valstybei. Pažymėtina, kad nutraukiant santuoką dėl vieno ar abiejų sutuoktinių kaltės, asmuo, kuris teikia ieškinį teismui privalo susimokėti žyminį mokestį, kuris, sutuoktiniui turint kilnojamojo ir nekilnojamojo turto gali siekti labai nemažą sumą, tarkim ir 500 EUR ir 1000 EUR arba dar daugiau. Santuoką nutraukiant bendru sutarimu, jokio žyminio mokesčio valstybei mokėti nereikia (LR CPK 80 str.).

Na ir pabaigai, mano nuomone, didžiausias pliusas nutraukiant santuoką bendru sutarimu, tai kliento sutaupyti nervai ir stresas. Tokiu būdu nutraukiant santuoką, sutuoktiniai skiriasi mėgindami surasti bendrą kompromisą, todėl tokiais atvejai pasitaiko ženkliai mažiau pykčių, nusivylimų ir nepateisintų lūkesčių. Iš patirties galiu pasakyti, kad asmenys, kurie nori nutraukti santuoką, dažnai mano, kad išsiskyrus viskas pasibaigs ir asmenys gyvens atskirai vienas kito nematydami. Tačiau net ir nutraukus santuoką, dažnu atveju būtina ir toliau bendrai rūpintis vaikais su jais bendrauti, kartu derinti vaiko poreikius jam augant. Taip pat iki galo išsimokėti paskolas ir pan. Todėl pats geriausias sprendimas nutraukti santuoką taikiai, toliau išlaikant draugiškus santykius.

Advokatė Agnija Frejerė

Adresas: A. Goštauto g. 8, 214 kab., Vilnius

Tel.: 86 70 77 108; 86 09 32 348

El. paštas [email protected][email protected]

Dalintis

Panašūs įrašai