Advokatė Agnija Frejerė – Teisines paslaugos

TĖVYSTĖS NUSTATYMAS, NUGINČIJIMAS

Tėvystės nuginčijimas

Nuginčyti tėvystę, kai vaikas gimė susituokusiems tėvams arba nepraėjus daugiau kaip trims šimtams dienų po santuokos pabaigos, galima tik įrodžius, kad asmuo negali būti vaiko tėvas. Tėvystės įrodymas yra nepilnamečio vaiko gimimo liudijime padarytas įrašas apie nepilnamečio vaiko tėvą. Asmuo nelaikantis savęs gimusio vaiko biologiniu tėvu teismui ieškinį dėl tėvystės nuginčijimo gali pareikšti per 1 metus laiko nuo vaiko gimimo arba to momento kai sužinojo, jog jis nėra nepilnamečio vaiko biologinis tėvas.

Objektyviausias ir patikimiausias įrodymas civilinėse bylose dėl tėvystės nuginčijimo yra DNR tėvystės ekspertizė. Tačiau būtina pažymėti, jog vadovaujantis aktualiausia Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktika, teismas negali priversti vaiko motinos prieš jos valią atlikti nepilnamečiui vaikui DNR ekspertizę tėvystei nustatyti. Todėl vaiko motinai nesutikus atlikti ekspertizę, tėvystė gali būti nuginčijama kitais objektyviais įrodymais ir priemonėmis.

Būtina pažymėti ir tai, jog visais atvejais teismas tokio pobūdžio civilinėse bylose pirmiausiai atsižvelgia į nepilnamečio vaiko interesus. Vertina ar tarp vaiko tėvo ir mažamečio vaiko yra atsiradęs stiprus socialinis ryšys ar tokio ryšio apskritai nebuvo. Taip pat teismas vertina ar yra žinomas/ numanomas nepilnamečio vaiko biologinis tėvas, kadangi teismas negali priimti sprendimo, kuriuo nepilnametį vaiką apskritai paliktų be tėvo.

Žinoma esant sėkmingam procesui ir nuginčijus tėvystę, po teismo sprendimo sektų ir sekančios pasekmės. Tai yra asmeniui, kuris įrodė, jog nėra vaiko biologinis tėvas, nereikėtų mokėti išlaikymo nepilnamečiui vaikui ir turėti kitų pareigų, kurios yra susijusios su nepilnamečiu vaiku.

Taigi mūsų kontoros teisininkai kokybiškai ir profesionaliai ruošia ieškinius, priešieškinius, atsiliepimus teismui dėl tėvystės nuginčijimo. Taip pat kliento vardu gauname visas reikiamas pažymas iš registrų. Atstovaujame klientą visų instancijų teismuose.

Detaliau nemokama konsultacija telefonu Tel. +370 609 323 48

Tėvystės nustatymas

Pagrindas tėvystei nustatyti yra moksliniai įrodymai (ekspertizių įrodyti giminystės ryšį išvados) ir kitos civilinio proceso kodekse numatytos įrodymų priemonės. Jei šalys atsisako ekspertizės, pagrindu tėvystei nustatyti gali būti įrodomieji faktai, patikimai patvirtinantys tėvystę: bendras vaiko motinos ir spėjamo vaiko tėvo gyvenimas, bendras vaiko auklėjimas, išlaikymas, taip pat ir kiti įrodymai.

Paprastai tėvystę nustatoma nepilnamečio vaiko motinai kreipiantis į teismą su ieškiniu dėl tėvystės nustatymo.  Nustačius tėvystę, taip pat priteisiamas išlaikymas nepilnamečiui vaikui. Priteisiamas išlaikymo įsiskolinimas už paskutinius tris metus. Nustatoma nepilnamečio vaiko nuolatinė gyvenamoji vieta su motina. Retesniais atvejais nustatoma ir nepilnamečio vaiko bendravimo tvarka su biologiniu tėvu.

Vėl gi, tokio pobūdžio bylose objektyviausias ir patikimiausias įrodymas nepilnamečio vaiko biologiniai tėvystei nustatyti yra DNR tėvystės ekspertizės atlikimas. Pažymėtina, jog atsakovui, nepilnamečio vaiko tėvui atsisakius atlikti DNR ekspertizę, toks jo atsisakymas yra vertinamas kaip tėvystės pripažinimas. Taigi priešingai nei tėvystės nuginčijimo bylose, dėl tėvystės nustatymo atsakovas, vaiko tėvas praktiškai negali atsisakyti atlikti DNR tėvystės ekspertizę. Priešingu atveju, teismas tai gali vertinti kaip tėvystės pripažinimą.

Mūsų kontoros teisininkai kokybiškai ir profesionaliai ruošia ieškinius, priešieškinius, atsiliepimus teismui dėl tėvystės nustatymo. Taip pat kliento vardu gauname visas reikiamas pažymas iš registrų. Kliento vardu teikiame visus dokumentus teismui. Atstovaujame klientą visų instancijų teismuose. Todėl tėvystės nustatymo klausimais, klientų vardu nuo pradžios iki galo sutvarkome visą procesą.

 Detaliau nemokama konsultacija telefonu Tel. +370 609 323 48