DĖL TINKAMŲ ĮRODYMŲ IŠLAIKYMO BYLOSE

Orientaciniu kriterijumi, nustatant priteistino išlaikymo dydį, laikoma CK 6.461 str. 2 d. nuostata, kad vieno mėnesio išlaikymo vertė negali būti mažesnė už vieną minimalią mėnesio algą (MMA) (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2004-04-26 nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-259/2004; 2006-03-22 nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-216/2006; ir kt.). Minimalioji mėnesinė alga (MMA) nuo 2019-01-01 sudaro 430 EUR (LR Vyriausybės 2018-10-16 nutarimas Nr. 1025). Taigi minimalus vaiko išlaikymas tenkantis kiekvienam iš tėvų sudarytų po 215 EUR, mokamą nepilnamečiui vaikui kiekvieną mėnesį.
Nepaisant to praktikoje pasitaiko, jog dažniausiai mamos prašydamos padėti priteisti nepilnamečiui vaikui išlaikymą iš tėvo tvirtina, kad tokio minimalaus išlaikymo įrodinėti nebūtina, kadangi jis ir taip nustatomas pagal MMA. Dar sudėtingiau tampa tuomet, kai vaiko motina prašomo priteisti išlaikymo negali įrodyti jokiais surinktais ir objektyviais įrodymais. Dažnu atveju, klientei atrodo, kad vaiko išlaikymo dydį, pavyzdžiui 215 EUR užteks pagrįsti vien tik faktinėmis aplinkybėmis, kurias nurodys advokatė ruošdama ieškinį. Deja toks įsitikinimas dažniausiai būna klaidingas.
Kaip jau minėta, teisminėje praktikoje minimalus išlaikymas nepilnamečiui vaikui per mėnesį nustatomas atsižvelgiant į 1 MMA, tačiau ši suma yra tik orientacinė, konkretus dydis turi būti nustatomas atsižvelgiant į konkrečios bylos aplinkybes ir šalių teikiamus įrodymus. Todėl vien tik ieškinyje dėl išlaikymo priteisimo nurodyti faktines aplinkybes, kad vaikui reikalingas 215 EUR išlaikymas per mėnesį, tikrai nepakanka.
Asmuo prieš kreipdamasis į advokatą dėl ieškinio priteisti išlaikymą surašymo, pirmiausiai turėtų pats savarankiškai pradėti rinkti įvairius čekius ir sąskaitas, kurie patvirtintų tenkančias išlaidas nepilnamečiui vaikui kiekvieną mėnesį. Čekiai gali būti iš įvairiausių parduotuvių, pavyzdžiui maisto, vaistų, žaislų, avalynės, drabužių ir kt. Tai pat čekiai gali būti susiję su mokslo prekėmis, kambario baldais, kurie skirti nepilnamečiui vaikui. Taip pat labai pravartu turėti čekius ar sąskaitas, kurios susijusios su vaiko sveikata, tarkim čekiai už įvairius vaistus ar vitaminus. Sąskaitos už dantukų tvarkymą ar akinukus vaikui, kitos išlaidos, jeigu nepilnametis vaikas turi sveikatos problemų. Asmeniui, kuris kreipiasi dėl išlaikymo priteisimo, pravartu turėti ir sąskaitas už darželio lankymą ir maitinimą jame, jeigu vaikas jau lanko mokyklą, tuomet už maitinimą mokykloje. Taip pat sutartys ir mokėjimai už įvairius būrelius, jeigu vaikas yra aktyvus ir juos lanko. Dažnai klientas nustemba, jog prie išlaikymo įrodinėjimo prisideda ir tokios išlaidos kaip vaikui perkami autobuso bilietai ar čekiai iš degalinių už sunaudotus degalus, jeigu vaikas yra nuolat vežamas ir parvežamas iš darželio/mokyklos. Taip pat siekiant priteisti išlaikymą nepilnamečiui vaikui, galima įtraukti ir tokias išlaidas kaip nuomą už būstą ar mokamus komunalinius, žinoma teisingai apskaičiavus proporcingai tenkančią išlaidų dalį nepilnamečiui vaikui.
Taigi paprastai tariant, asmuo, kuris ruošiasi kreiptis į advokatą dėl ieškinio suruošimo dėl išlaikymo nepilnamečiui vaikui priteisimo arba dėl išlaikymo dydžio pakeitimo (padidinimo), turėtų bent porą mėnesių iki kreipimosi rinkti pirmiau nurodytus dokumentus, kurie vėliau būtų advokato surūšiuoti, aprašyti ieškinyje ir pateikti teismui.
Tik tokiu būdu, pateikiant pirmiau paminėtus dokumentus galima tikėtis maksimalaus rezultato nagrinėjant išlaikymo civilinę bylą ir teigiamo bylos baigties rezultato. Būtina suprasti, kada asmeniui pateikus kuo įmanomai daugiau įrodymų, jog vaikui yra nuolat išleidžiamos piniginės lėšos jo išlaikymui, teismui bus žymiai paprasčiau priimti ieškovui naudingą sprendimą, kadangi teismas turės galimybę remdamasis pateiktais įrodymais priimti motyvuotą teismo sprendimą ir ieškinį dėl išlaikymo priteisimo ar jo padidinimo tenkinti pilna apimtimi.

Advokatė Agnija Frejerė
Adresas: A. Goštauto g. 8, 214 kab., Vilnius
Tel.: 86 70 77 108; 86 09 32 348
El. paštas [email protected] ; [email protected]
Tinklapis www.frejerlaw.lt

Dalintis

Panašūs įrašai